• moken

  1.
  myanmar ve tayland'ın malay yarımadasındaki hint okyanusuna bakan sahillerinde yaşayan, halk arasında "deniz çingeneleri" denilen halk.
  ... zurarda
 • maydanoz

  118.
  kimsenin sevmediğini düşündüğüm, neden bu kadar sevilmezken her yere konulduğunu merak ettiğim, daha sonra aslında bir tek benim sevmediğimi, geri kalan herkesin ayıla bayıla yediğini öğrendiğim; bence yemeklerin tadını bozan, bu entryyi okuyacak çoklarının yemeğine lezzet katan, çirkin bir ot.

  evet.
  ... zurarda
 • vietnam

  93.
  bir süredir türk vatandaşlarına vizeyi çok zor vermektedir. hatta davet mektubu yoksa vermemektedir. türkiye'de çeşitli kuruluşlar da hemen bunun ticaretine başlamışlar. parayla davet mektubu aldırıyorlar size.

  herkesin ilk tepkisi "neden biz türkler bu ülkeye giremiyoruz da, binlerce bomba atan abd'nin vatandaşı elini kolunu sallayarak girebiliyor?" oluyor.

  kimsenin vietnam'a iltica edeceği yok sonuçta.

  sebebini çin baskısına bağlıyorum. 2015 yılında çin'in türkiye'ye karşı aldığı tavırdan sonra vietnam ve laos gibi iki son komünist devletin (diğerleri de k.kore ve küba) aynı tavrı alması tesadüf olamaz. asya'nın kabadayı büyük abisi çin'in talimatıdır büyük ihtimalle bu.

  çin'le aramız düzelmeden vietnam ve laos'la düzeleceğini sanmıyorum.
  3 ... zurarda
 • luang prabang

  2.
  ibretlik bir "ilk" entryye sahip kasaba.

  eski laos krallığının başkenti, şu anki laos devletinin ise en turistik yeridir. esasında şehir demeye bin şahit lazım. küçücük bir yer. istanbul'un bir mahallesi kıvamında.

  gidip görmek nasip olur inşallah. *
  ... zurarda
 • dolar

  974.
  şu sıralar 3,87'dir ve bizleri kahretmektedir.

  "bunlar daha iyi günlerimiz" gibi umutsuz bir laf etmek istemiyorum. ama dolar'ın yakın zamanda 4 lirayı göreceğine bütün ekonomistler kesin gözüyle bakıyorlar. daha sonra 5'i 6'yı, hatta 7'yi bile görebilir.

  sonra?

  e sıçtık.

  edit: hani artık hayalim düşmesi değil. o kadar ütopik düşünmüyorum. ama bari bir noktaya gelince dursa. yükselmese falan. sabitlense.
  ... zurarda
 • sevişilmek istenen ünlüler

  111.
  (bkz: zall)
  ... zurarda
 • yeni şeyler getiriyorum