• the lord of the rings

  490.
  hbo'ya kaptırılmaması gereken dizi. nasıl olsa paralı kanalız diye bokunu çıkardılar erotizmin.

  amc falan alsa bari. onlar da çok drama kasıyorlar gerçi. bilemedim şimdi.

  umarım yeni bir hikaye anlatırlar. kitabı bilmeyen kalmadı çünkü.
  4 ... zurarda
 • behzat ç bir nesli barzo yaptı

  3.
  barzoluğa özendirdiği kesin.
  bir bölüm izleyeyim dedim, gerçekten bitene kadar zor dayandım. lan bu kadar itici bir karakter olur mu lan? millet sağcılara çomar diyor. e bu ne şimdi? solcu çomar bu da. Karısının yeni kocasına silah çekmeler falan.

  hani "abi gerçekçi işte, kötü şeyler yaşamış sinir hastası bir polis yav" deseniz neyse. ama siz bu karakteri seviyorsunuz, özeniyorsunuz be abi. sıkıntı orada işte.

  edit: solcu polat. evet.
  2 -1 ... zurarda
 • efe aydal

  203.
  zamanında uludağ sözlüğe fena takmıştı.
  severiz kendisini ama biraz sakin olmalı. çok çabuk agresifleşiyor gibi. podcastlerini severek takip ediyoruz.

  bu adamın podcastlerini seviyorsanız podcast türkiye kanalını da öneririm. efe aydal'ın sitesinde podcast çekmeye başlayıp sonra ayrılmış bir grup podcastçi onlar da. Aşağı yukarı efe aydal ile aynı kafadalar. sadece gündem ile ilgili onun kadar konuşmuyorlar. ama yine de güzel geyik dönüyor.

  bir gün umarım efe aydal hayalindeki uzun metraj filmi çeker. o zaman kolu komşu kim varsa tutar kolundan götürürüm filme. *
  2 ... zurarda
 • atatürk büstüne sıkışan çocuk

  8.
  atatürk üzerinden tartışılması gereksiz olan bir konu.

  olayın ayrıntılarını okumadım ama çocuklar muhtemelen saklambaç gibi bir şey oynuyorken çocuk oraya girip sıkışmıştır. ya da ona benzer bir şey.

  olayı atatürk tartışmasına çevirmeyelim. salaklığın lüzumu yok.
  1 ... zurarda
 • kadıköyde gidilecek mekanlar

  4.
  kadıköy'de eli yüzü düzgün çoğu mekana gidilir. dışarıdan baktığında meyhaneye benzeyen apaçi mekanlarına veya teras katlardaki yerlere gitmeyin yeter.

  bunun dışında ilk buluşma için alkollü mekanları tercih etmek doğru değil. hele canlı müzikli bir mekanı tercih etmek bir buluşmaya cinayettir. boktan ses sistemiyle, boktan bir grup genç çıkacak ve kafa sikecektir çünkü. hele o pop müzik söylenen mekanlar yok mu, insanın ölesi geliyor...

  böyle bir mekanda sohbet etmek çok imkanlı olmaz. çünkü ilk buluşmada amaç kişilerin birbirini tanıması.

  valla beni de forum yazarı yaptınız ya, teşekkürler uludağ sözlük!

  not: ben de 2 yıldır kadıköy'den uzağım. ehe!
  3 ... zurarda
 • şeriatı savunmak düşünce özgürlüğüdür

  8.
  hangi şeriat? sorusu akıllara gelir.

  sen "benim dinim hakim olmalı ülkede" dersen, evet bir nebze düşünce özgürlüğü sayabiliriz.
  ama sen sünni şeriatındaki "mürtedi öldürmeli" ilkesini savunursan bu düşünce özgürlüğü değildir. yani esasında düşünce özgürlüğüne karşı bir fikri savunmak ne kadar düşünce özgürlüğüdür? "bizden olmayan ölmeli" fikri, kadınların cariye olabileceği fikrini savunmak ne kadar düşünce özgürlüğü olabilir? o zaman ortaya şu sonuç çıkar; adam öldürmeyi savunmak suç değil, ama öldürmek suç. kadınları köle gibi alıp satmanın doğruluğunu savunmak özgürlük, ancak bunu fiili olarak yapmak suç.

  bu durumda da her şeyin ama her şeyin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilebileceği sonucuna varırız. yani o zaman biri de çıkıp "bence şeriatçılar ölmeli" de diyebilir. ya da sizin dini inançlarınıza da küfredebilir. değerlerinize sövebilir. o zaman bunu hayli hayli düşünce özgürlüğü olarak değerlendirmelisiniz.
  1 ... zurarda
 • kızlar 2 ye ayrılır

  41.
  1) birey olanlar, kendi haklarını savunabilenler, kendi kendine yetebilenler, iş hayatına girebilenler.

  2) asalaklar, ikinci sınıf vatandaş olmayı kabul edenler, bütün maddi yükü kocasına veya sevgilisine yükleyenler.
  4 ... zurarda
 • 5 kasım 2017 suudi arabistan ın laikliğe geçişi

  8.
  elbette bir gün suudi arabistan da laikleşecektir. ama halk olarak daha buna hazır olmadıklarını düşünmekteyim. şu an ki yönetim bildiğim kadarıyla öncekilere oranla çok ılımlı, hatta sekülerliğe yakın. ama onlar ne kadar bunu isteseler de din adamlarının da ülkede bir ağırlığı var. iran'da kadın haklarını dillendiren yöneticilerin üstüne mollalar nasıl bir gölge gibi üzerlerine çöküyorsa, aynısı arabistan'da da olacaktır.

  laiklik bir anda olacak şey değil. yavaş yavaş, alıştıra alıştıra. bizde bile neredeyse 1 asır oldu, toplumun bir kısmı kabullenemiyor. varsın gerisini sen düşün.
  1 ... zurarda
 • karaman kyk da gece öğrencileri korkutan yaratık

  5.
  herhalde sözlükçe bunun kötü bir şaka olduğu konusunda hem fikiriz.

  işin garip yanı olaya şahit olmayan kişileri de fenalaşıp hastaneye kaldırılması. küçük yaştan itibaren çocukları cinle periyle şeytanla bokla püsürle korkutunca bu oluyor işte. kaç yaşına gelmiş insanlar cinden hastanelik olacak seviyede korkuyorlar.

  allah akıl fikir versin. şakayı yapan arkadaş da bu saatten sonra çıkıp "şakaydı" diyemez. kızcağızı yurttan atarlar.
  11 ... zurarda
 • gagavuzca

  12.
  bir türk için gayet anlaşılırdır. sanki başka bir ülkede konuşulan bir dil gibi değil de, türkiye'nin bir yöresine aitmiş gibidir.

  ancak türkiye doğumlu bir türke çok acayip gelir. çünkü bu kadar kalabalık bayağı bayağı türkçe konuşan bir grup insan var ve bunlar hıristiyan. siyasal islamın bu kadar gücünün arttığı bir ülkede ister istemez bu durum enteresan geliyor.
  ... zurarda
 • başkomutan deyince akıllara gelen ilk isim

  3.
  dalga geçmeye çalışan aciz troll başlığı. ben bu entryyi girerek beslemiş oldum, siz beslemeyin.
  ... zurarda
 • moğolca

  19.
  bildiğim kadarıyla "tavuk" kelimesi ortaktır türkçeyle. "tavıh" diye telaffuz ederler. gerçi hayatımda bir defa bir moğol ile muhatap oldum. o da uçaktaydı. ama bir kazakla konuşuyordu o sırada. o yüzden pek emin değilim. *
  belki de kazakça konuşuyorlardı.
  2 ... zurarda
 • uludağ sözlük te troll olmaya çalışmak

  1.
  anlamsız iştir.

  eskiden sitenin popülaritesi daha fazlaydı, ciddi yazan adam çoktu. haliyle 3-4 tane trollün olması sözlüğe tat, eğlence falan katıyordu. hatta zaman zaman pek çok yazarın trollük yaptığı oluyordu.

  ancak şu an trollük yapan ciddi yazandan fazla. be kardeşim o zaman trollük yapmanın ne eğlencesi var? trollün özelliği sıradışı olmasıdır. siz sıranın tam içindesiniz. ekşi'de bunu yapsanız anlayacağım da, bu sözlükte ne keyif alıyorsunuz bunu yapmaktan?

  olmas ki...
  5 -2 ... zurarda
 • annesine tecavüz eden erkek

  3.
  "ilk tecavüz soruşturmasında bir süre önce kefaletle serbest bırakılan genç adamın, uyuşturucu etkisiyle annesine saldırdığı ifade edildi."

  haberde geçen bu satırlara dikkat etmek lazım. bir tecavüz suçlusu nasıl kefaletle serbest kalabiliyor? böyle bir mantık mı olur? gerçi parayı bastırıp öldürdüğü kişinin ailesini susturanlar da var. ama işte böyle olmamalı. bir suç işleyen, bir daha işleyebiliyor. parayı verdiğin sürece suçu işleyebiliyorsan, daha çok can yanar.
  ... zurarda
 • sınıftan birine aşık olup bunu dert etmeyi özlemek

  1.
  bir büyüme belirtisidir.

  ilkokul, lise hayatım boyunca hep böyle birine aşık olur, onu dert ederdim kendime. eski hesabım "surarda" da hala o günlerden kalma aşk acısı entrylerim var. *
  zaman geçti, 22 yaşına geldim. hayatımda bir boşluk olduğunu fark ettim. neydi o boşluk?

  aşk acısı boşluğu. yok lan artık. daha büyük farklı dertlerim var artık. her şeyden önce parayı düşünüyorum. "şu okul bitse de hayırlısıyla işsiz kalmasak bari"yi düşünüyorum. (zaten uzamış bir okul, bitmeyecek gibi) onu bunu geçtim siyaset düşünüyorum. "ne olacak bu ülkenin hali" deyip bunu dert ediyorum kendime. doların artmasını dert ediyorum.

  ama yok be kardeş, hiçbir şey lisede veya ilkokulda aşık olup bunu dert etmek kadar keyifli değil. öyle bir kaç arkadaşına söylersin sadece, "bak kimseye söyleme ama" diye uyarırsın. sonra o 2-3 arkadaştan en ipne olanı gider söylenmeyecek birine söyler. sen her seferinde "lan kız bana baktı mı?" "lan kızın yanında başka biri vardı galiba?" diye arkadaşlarınla konuşurken olay kızın kulağına gider falan. sen hayaller kurarsın "beraber parka gideriz, sahile gideriz, kafeye falan gideriz" diye. eğer ki reddedilirsen bir süreliğine dünyan başına yıkılır, kafandan aşağı kaynar sular dökülür falan.

  böyle işte. şimdi reddedilirsem biri tarafından içimden "s*ktir et amk" deyip yoluma bakıyorum. o kafadan aşağı kaynar su dökülmeleri falan özledim. o utanmaları falan özledim.

  daha da önemlisi tek sorunun bu olmasını özledim...
  9 -1 ... zurarda
 • tecavüze davetiye çıkaracak şekilde giyinen kız

  215.
  Bunu diyen erkek tecavüz etmeye yer arıyordur. bu ve bu tarz beyanlarda bulunan insanların yakalanması ve cezalandırılmaları gerekir.

  bu tarz potansiyel tecavüzcülerle beraber yaşamak istemiyoruz.

  not: bu lafı çürütecek argüman üretmeye çalışmayın. bir insan böyle düşünüyorsa zaten onun beyni için yapılacak bir şey kalmamıştır. 20-30 yaşına gelmiş adamlara tecavüzün niye kötü bir şey olduğunu anlatacak değiliz.
  5 ... zurarda
 • 6 yaşındaki çocuğu parçalamaya çalışan rottweiler

  21.
  Gerizekalılığın lüzumu yoktur. bazı köpek türleri evet cana yakın ve zararsızdır. ancak son derece vahşi türleri de vardır bu hayvanların. ve öyle gerizekalı hayvansever tayfanın sandığı gibi saldırganlıklarını çocuklara yöneltmeme gibi bir durumları da yoktur.

  umarım sosyal medyada "pitbull vs. aslında hiç saldırgan değil, sahibi yüzünden öyleler :'( " diye duyar kasan insanlar da bir gün bu tarz köpeklerin saldırısına uğrarlar. onlara müstahak.

  çocuğa gerçekten üzüldüm ama ucuz kurtulmuş. niye şehrin ortasında kıç kadar dairede yaşayıp da dövüş köpeği beslersiniz be gerizekalılar? illa cins besleyecekseniz gidin golden falan besleyin. bu adamlar sokak köpeklerini sahiplenmek yerine bunları satın alırlar, sorsan hayvanseverler hayvan oğlu hayvanlar.

  edit: foruma çevirmeyi sevmiyorum burayı ama yukarıdaki arkadaşa katılıyorum. bir köpek benim çocuğuma saldırsa önce köpeğin, sonra sahibinin anasını sikerim. bakmayın ben de çok saldırgan değilim. sadece öyle yetiştirildim. *
  8 -2 ... zurarda
 • gecenin şarkısı

  30879.
  Abdülkadir Şam'da kebapçıymış zamanında,
  Kalkmış gelmiş istanbul'a sanatçı olmaya.

  uygur kardeşler - abdülkadir.

  https://video.uludagsozluk.com/v/abdulkadir-92969/

  1 ... zurarda
 • bir pakistan da yaşasam diye hayal kuran müslüman

  4.
  hiçbir müslüman, müslüman bir ülkede yaşamak istemediği için gayet normal olandır.

  fakültemizin en dindar olmasıyla, şeriatçı olmasıyla ünlü öğrencisi avustralya'da yaşama hayali kuruyor. genel böyle.

  adamlar şeriat istiyor evet ama o şeriatta kendileri yaşamak istemiyorlar. soranlara "o gerçek şeriat değil ama :'( " dersin.
  2 ... zurarda
 • 20 sene önce olup şimdi özlenenler

  9.
  90'lar fetişinin olmaması. evet. bunu özledim.
  sıkmadı mı artık şu 90'lar fetişi? taso maso, pokomon, tsubasa, kapalı mahalle kültürü vs. iyi hoş da biraz ara verelim şuna artık. hayır yani artık özlem duyamıyorum, kusacağım çünkü...

  edit: yukarıdaki arkadaş atari videoları atmış. evet, galiba tek sıkılmadığım 90'lar fetişi bu. benim de bir hassas noktam varmış. *
  -1 ... zurarda
 • yeni şeyler getiriyorum